Kupovaný alebo prírodný osviežovač vzduchu?

Domáci miláčik, fajčenie v miestnosti, zápach z varenia, či jednoducho zabudnuté špinavé ponožky… to všetko sú drobnosti, ktoré však v domácnosti znamenajú len jedno. Nutnosť použiť osviežovač vzduchu! Pri výbere osviežovača máte na výber. Aké sú možnosti?

Osviežovač vzduchu z drogérie

V prvom rade si môžete jednoducho zájsť do drogérie a osviežovač vzduchu si zakúpiť. Aj tu však existujú rôzne možnosti na výber.

  • Vonné sviečky. Osviežovače v podobe vonných sviečok sú väčšinou dodávané priamo v skle. Tvoria tak zároveň aj príjemnú dekoráciu do vašej domácnosti. Výhodou je, že ak už vôňu nechcete, sviečku jednoducho sfúknete. Okrem toho, pri horení sviečky sa vôňa uvoľňuje postupne. Pozitívom je tiež príjemná atmosféra, a to najmä v zimných mesiacoch. Okrem vône vám takýto osviežovač prináša aj akési „teplo domova“.
  • Osviežovač v spreji. Tieto typy osviežovačov vzduchu sú asi najpoužívanejšie v priestoroch toaliet. Pretože si vôňu strieknete len vtedy, ak ju potrebujete.
  • Osviežovač do zásuvky. Osviežovač je dodávaný v podobe tekutiny v malej nádobke s adaptérom do elektrickej zásuvky. Po pripojení do zásuvky sa vôňa uvoľňuje. Spravidla je možné nastaviť aj intenzitu vône.
  • Vonné guľôčky, vrecúška, papieriky a pod. Ak potrebujete prevoňať vašu skriňu, ideálne sú vonné vrecúška. Obsahujú bylinky, ktoré príjemne voňajú a zároveň dokážu odplašiť hmyz. Na podobnom princípe fungujú aj vonné guľôčky, či papieriky. Sú napustené vonnou látkou, či esenciálnym olejom a vôňa sa z nich uvoľňuje postupne.

Prírodné osviežovače vzduchu

Ak ste zarytý odporca chémie, osviežovač vzduchu môžete získať aj inak. Pomôže vám príroda! Aké sú možnosti?

  • Sušené alebo živé kvety a rastliny. O tom, že niektoré čerstvé kvetiny dokážu nádherne prevoňať domov, snáď netreba diskutovať. Podobne však poslúžia aj sušené kvety. Poznáte takzvané potpouuri? Ide o sušené kvetiny napustené prírodnými silicami alebo esenciálnymi olejmi. Sú tiež peknou dekoráciou. Na osvieženie vzduchu ale poslúžia aj rôzne črepníkové rastliny, ako napríklad geránium alebo aloe vera, ktoré má schopnosť prečisťovať vzduch. Preto sa odporúča dať si ho napríklad do spálne.
  • Kôra z citrusových plodov. Nechajte ju vysušiť na radiátore a uchovajte ako osviežovač vzduchu. Alebo ju hoďte do ohňa v kozube. Ľahko horí a príjemne vonia.
  • Škorica a sušené pomaranče. Kúsky pomaranča si nasušte a dajte do misky so škoricovým drievkom. O príjemnú vôňu máte postarané.

Tak aký osviežovač vzduchu by ste si vybrali? Dáte prednosť jednoduchému nákupu v drogérii alebo si osviežite domácnosť vlastnými silami a s pomocou svojej kreativity?
Autorské právo: sbotas / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár